Reglementarea prestarii seviicilor informatice SRL rezident catre companie nerezidenta

19 noiembrie 2019 26

Buna! Ultimii 5 ani am locuit peste hotarele tari si respectiv am fost angajat in campul mincii. Acum cateva zile m-am inors in Moldova cu ideea de a locui aici, insa mentinand postul meu de munca pentru o companie de peste hotare. Am citit niste informatii pe internet si din cate am vazut, solutia cea mai avantoajoasa e aceea de a fonda un SRL (sunt programator, inregistrat la parcul informatic).
1) Este corect ceea ce am citit?
2) Este nevoie de un contract anumne pentru a stipula aceasta cooperare?
2.1) Daca da, atunci exista forme standat care trebuie folosite?
2.2) Este nevoie de un contract special in cazul prestarii sevicillor informarice?
2.3) Unde as putea gasi informatii referitor la aceasta chestiune?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
De ce sa nu continuati sa activati pentru compania straina, in baza aceluiasi contract de munca?

Daca aveti nevoie de asistenta juridica detaliata, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

19 noiembrie 2019