Regulile de intrare pe teritoriul Republicii Moldova

8 iulie 2023 3

Bună ziua. Sunt cetățeancă a Republicii Moldova. Locuiesc de câțiva ani în Italia, dețin permis de ședere pe teritoriul Republicii Italiene. Doresc să vin acasă în Moldova în vacanță, dar am pașaportul expirat. Îmi puteti spune dacă am dreptul să intru în țară cu permisul de ședere sau e nevoie să perfectez titlul de călătorie? Și cu ce tip de transport e permisă întrarea în Moldova avand titlu de călătorie?
Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Intrarea în Republica Moldova pentru cetățenii săi nu poate fi interzisă.
În orice situație trebuie să aveți un titlu de călătorie pentru a vă deplasa peste hotare indiferent de transportul care îl alegeți.

mai multe informații găsiți aici:

https://mfa.gov.md/ro/content/titlu-de-calatorie

9 iulie 2023