Reînregistrarea bunului imobil

8 octombrie 2018 33

Buna. Este posibila transcrierea dreptului de proprietate a bunului imobil pe un minor? Vreau sa concretizez: aici bunicii vor sa transmită dreptul de proprietate nepoatei de 7 ani. Va mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Este posibil, doar că mai nou au fost incluse condiții specifice.
Cel mai bine intrați la un notar pentru consultanță, o să aveți informația de la prima sursă, cu explicații despre acțiuni și acte necesare.

Articolul 22 indice 1. Restricţii la încheierea actelor juridice
... mai detaliat în numele minorului care nu are capacitate
deplină de exerciţiu
(1) Actele juridice prevăzute la art. 4875 alin. (1), încheiate în numele minorului care nu are capacitate deplină de exerciţiu, produc efecte juridice doar după autorizarea de către consiliul de familie sau, în absenţa acestuia, de către autoritatea tutelară. Dispozițiile art. 4875 alin. (2)–(5), art. 4884–4891, art. 4899 și art. 48100 se aplică în mod corespunzător.
(2) În numele minorului care nu are capacitate deplină de exerciţiu nu se pot încheia, sub sancţiunea nulităţii absolute, actele juridice prevăzute la art. 48 indice 76

8 octombrie 2018