Reinregistrarea masinilor cu numere trasnistrene

6 martie 2017 148

Caz legat de Decizia Guvernului din 15 februarie 2017.
Șoferii moldoveni care au mașini cu numere de înmatriculare în stânga Nistrului nu vor mai avea probleme la înregistrarea automobilelor în Republica Moldova. Guvernul a aprobat o hotărâre prin care stabileşte că aceştia nu mai trebuie să prezinte documentul, care certifică dreptul de proprietate.
Noi nu am procurat masina. Autovehicolul ”Jiguli”, din 1972, il folosim in baza de procura de la sora mea din Tiraspol, calatorim in Moldova timp de 6 ani. Cum sa procedam conform Deciziei Guvernului? Unde este stipulat despre asemenea cazuri, cind masina nu este procurata ? Este masina familiei noastre si utilizam impreuna. Doua surori. Sau Transnistria - deja alt stat?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat
9 martie 2017