Reintegrarea familiei

7 august 2019 31

Buna. Copiii sunt stabili peste hotare: o fiică în Danemarca cu acte și cetățenie în regulă, iar alta în Germania fără acte de ședere și cetățenie. Tatăl decedat în 2003. Mama, în vârstă de 74 ani, e bolnavă mental deja de mulți ani. Stă singură și deja a creat probleme (inundații, incendiu etc.). Are nevoie de îngrijitor permanent. Fiica din Danemarca a încercat s-o ia la dânsa, dar nu s-a primit. Ce lege sau alt document legislativ din Danemarca ar putea s-o ajute să-și aducă mama bolnavă. Mama are cetățenie română.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Întrebarea ridicată referitor la cadrul legal danez ar fi cazul să o adresați unui avocat danez!
Deținerea de către doamna respectivă a cetățeniei române îi permite acesteia stabilirea domiciliului într-un alt stat membru al Uniunii Europene, iar fiica acesteia care domicialiază permanent acolo ar trebui să consulte un avocat danez.
În... mai detaliat cazul în care nu se soluționează astfel problema, va fi cazul adresării în instanța de judecată în vederea instituirii măsurilor de ocrotire judiciară sub formă de tutelă sau curatelă.

Succes.

8 august 2019