Relatie grea cu tatal copilului

16 februarie 2018 115

Recent am devenit mamica, dar cu tatal copilului nu suntem inscrisi, e o relatia grea inca din 4 luni de sarcina! La nastere el a aparut si a insistat sa il recunoasca si sa-i dea numele sau! Acum in caz ca as vrea sa plec peste hotare am nevoie de permisiunea sa? El nu ne ajuta cu nimic!!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cazul în care in certificatul de naștere al copilului va fi indicat numele tatălui dvs o sa aveți necesitate de o declarație din partea tatălui.
De asemenea, trebuie să știți că tatăl poate depune o acțiune în instanța de judecată solicitind constatarea paternității.
De fapt dvs nu sunteți în drept sa... mai detaliat îngrăditi accesul celuilalt părinte sa participe la creșterea, educația și îngrijirea copilului comun.
Dvs puteți solicita încasarea pensiei de întreținere pentru copil, însă pentru aceasta este necesar ca tatăl sa fie oficial înscris în actele copilului!

17 februarie 2018