Remitere in instanta de judecata conform art. 243 al Codului contraventional

1 noiembrie 2017 985

Sunt un incepator, am permisul de 6 zile. La o intersectie, am cedat trecerea pietonilor iar in spatele meu era o masina la o distanta de 20-30 cm. Dupa cedare masina mea s-a dat putin inapoi si i-am atins bara. Dupa care dupa intersectie ne-am oprit ambii. Eu nu am simtit ca l-am lovit, dar in fine mi-am cerut scuze, soferul a zis ca sa fiu mai atent si ambii am continuat drumul. Dupa care peste 2-3 ore sunt cautat de politie, mi-au zis ca sa fiu prezent in decurs de 30 min. M-am prezentat si soferul lovit a depus plangere, fara sa stiu si eu. Plus ca vor sa imi retraga permisul conform art. 243, fapt ca eu am parasit locul accidentului, dar nu e adevarat. Eu m-am oprit si am rezolvat problema cu acel sofer. De ce trebuie sa mi se ia permisul daca nu am incalcat nimic grav?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

urmează să vă fie întocmite 2 procese verbale, 1- conform art. 242 alin.1, (producerea accidentului rutier) ulterior 2- conform art. 243 ( părăsirea locului accidentului). De aici incepe macazul, prin urmare vă recomand să inițiați cu partea adversă procedura de împăcare în comformitate cu art. 26 Cod Contravențional, acțiune... mai detaliat ce v-a duce la înlăturarea răspunderii contravenționale și ulterior la încetarea (art. 441).Atenție doar în privința contravenției prevăzute de art 242.
Referitor la art 243 , agentul constatator v-a remite procesul verbal in instanță, în vederea aplicării sancțiunii, în instanță o să motivați că: nu puteți fi trași la rs. contravențională din motivul lipsei Laturei Obiective, care se manifestă în art. 243 CC prin ,, acțiunea de părăsire a locului accidentului de cel VINOVAT,,. Or, dvs, deja nu o să fiți vinovat de producerea accidentului rutier dacă vă veți împăca...(art. de referință 26, 441,443 Cod contravențional.).. Sper că am fost înțeles....

1 noiembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

După părerea mea lucrurirele stau perfect invers.

1. Dacă aveți amplasat în spatele mașinii semnul (semnul exclamării) ceea ce denotă faptul că sunteți începător, obligă restul șoferilor participanți la trafic sa fie prudenți în raport cu dvs, astfel, șoferul din spatele dvs trebuia să păstreze distanța și... mai detaliat să admită faptul că sunteți începător.

2. Nimeni nu poate fi declarat vinovat pâna când vinovăția lui nu este demonstrată prin probe. De altfel, dvs puteți pleda pe prezumția nevinovăția în raport cu invocarea faptului părăsirii locului accidentului rutier totodată, șoferul trebuie să aducă dovezi că dvs a-ți părăsit locul ci să să demonstreze că nu a ajuns la un numitor comun cu dvs atunci.

2 noiembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Angajațivă un avocat pentru a contesta procesul verbal pe aceste motive sau pentru a vă reprezenta în ședința de judecată ce urmează să o aveți

2 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu sunt de acord cu impacarea partilor , or in cazul dvstra el nu a respectat distanta dintre automobile , respectiv sunteti in drept sa depuneti o plingere asemanatoare , sa ii fie si lui intentat dosar contraventional pentru parasirea locului accidentului rutier !
In ce priveste aplicabilitatea art. 243... mai detaliat Cod Contraventional in privinta dvstra , putem gasi o alta solutie ! Sunteti binevenit sa ma contactati !

2 noiembrie 2017