Renuntare la mostenire

28 februarie 2019 146

Tatal meu a decedat acum o luna. Mama vrea sa treaca toata mostenirea dupa ea si imi cere declaratie de renuntare la mostenire. Ce sa fac? Ce drepturi am?

Jurist comments 2

Diana  Moraru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Declaraţia de renuntare la moştenire se depunde la notarul unde a fost deschisă procedura succesorală. Declarataţia se depune doar cu acordul Dvs, nimeni nu vă poate obliga la aceasta.

1 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ana,

De asemenea, trebuie sa știți ca odată ce renunțați la moștenire nu mai aveți dreptul asupra la nici un bun lăsată de tatăl Dvs.

Gândiți-vă bine înainte de a semna această declarație de renunțare întrucât nu veți putea revoca renunțul dvs.

1 martie 2019