Renuntarea la cetatenia moldoveneasca

13 ianuarie 2017 113

Buna ziua. Ce presupune renuntarea la cetatenia moldoveneasca din punct de vedere financiar. Ma refer la toate taxele, pe care le-a platit cetateanul cat a lucrat in tara. Are posibilitatea sa le returneze in caz de renuntare la cetatenie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Frumoasa intrebare, insa nu se restituie nimic. Din salariu se achita impozit pe venit si asigurarile sociale. Din asigurarile sociale se formeaza fondul de pensionare. Impozitul pe venit platit nu se acumuleaza (dar se plateste statului si este al statului), insa platile sociale au un efect (partial) de acumulare pentru... mai detaliat cel care le plateste. Totusi, vedeti normele de mai jos:

Codul fiscal / Articolul 78. Venitul persoanei fizice care încetează a mai fi rezidentă
(1) Persoana fizică care încetează a mai fi rezidentă este considerată persoana care ca şi cum ar fi vîndut toată proprietatea, exceptînd proprietatea imobiliară, la preţul ei de piaţă la momentul cînd a încetat a mai fi rezidentă.

Legea privind sistemul public de pensii / Articolul 36. Plata pensiei către persoana care şi-a stabilit domiciliul în străinătate
(1) Asiguratului care îşi stabileşte domiciliul în străinătate nu i se acordă drept la pensie conform prezentei legi.
(2) Beneficiarului de pensie care îşi stabileşte domiciliul în străinătate pensia stabilită se plăteşte anticipat pe 6 luni, începînd cu luna următoare celei în care titularul a fost scos din evidenţă în localitatea de domiciliu.

13 ianuarie 2017