Renuntarea la drepturile parintesti

16 aprilie 2018 108

Buna ziua. Am o fata din prima casatorie, iar fostul sot vrea sa se dezica de drepturile parintesti. E posibil asa ceva, sa te dezici de drepturile parintesti? Daca da, de ce este nevoie pentru aceasta?
Multumesc!

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Inga.

Legislația nu prevede posibilitatea unui părinte de a se dezice de drepturile sale părintești.

Probabil, fostul soț crede că prin decăderea din drepturile părintești acesta va fi scutit de obligația de a achita pensia de întreținere a copilului.

Totuși, decăderea din drepturile părintești nu include și decăderea din obligațiile părintești. Prin... mai detaliat urmare, chiar dacă celălalt părinte este decăzut din drepturi părintești printr-o hotărâre judecătorească, acestuia îi va rămâne totuși obligația de a plăti pensia de întreținere a copilului, care poate fi încasată pe cale judecătorească, în caz că nu se achită benevol.

Mai multe detalii despre temeiurile, efectele și modalitatea de decădere din drepturile părintești puteți citi la art. 67-69 din Codul familiei, accesând link-ul de mai jos: http://www.legis.md/cautare/rezultate/100069

Mai multe detalii despre pensia de întreținere și obligația părinților de a-și întreține copiii găsiți la art. 74-79 din aceeași sursă.

O zi bună.

16 aprilie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Acesta este un drept imprescriptibil întradevăr.

17 aprilie 2018