Renuntarea la drepturile si obligatiile de parinte

14 iunie 2023 95

Buna ziua. Nu sunt casatorit, dar am un copil. Acesta nu porta numele meu, dar eu sunt inscris ca tata in certificatul lui de nasterie. Vreau sa ma dezic de drepturile si obligatiile de tata. Care sunt consecintele si procedura?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu există procedură de dezicere de drepturile și obligațiile de tată.

14 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Corect a scris colegul. Nu este prevăzută renunțarea la drepturi sau obligațiuni de părinte. Legea prevede doar posibilitatea decăderii părintelui din drepturi părintești, în anumite situații

14 iunie 2023