Renuntarea la participarea in privatizarea apartamentului

15 ianuarie 2023 32

Bună ziua. Fiul meu minor a participat la privatizarea apartamentului fostei soacre, la insistenta fostului sot. Cu toate acestea, noi nu am locuit in acel apartament. Doamna a acumulat datorii mari la serviciile comunale. Spuneti-mi, va rog, noi putem acum sa anulam, sa renuntam la participarea la privatizare? Imi este frica sa nu avem probleme, eu si fiul meu, in legatura cu datoriile mentionate. Mulțumim pentru răspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
La moment nu puteți anula acest capitol, de fapt toți participanții laprivatizare sunt la moment coproprietari, iar minorii care au viză de reședință în acel imobil participă automat.
În asemenea situații toți sunt coproprietari și urmează să răapundă de comun pentru toate datoriile, pentru a evita, urmează doar a... mai detaliat întrăina cota parte către fosta soacră sau un terț, dacă aceasta nu e deacord să o cumpere, puteți scoate întreg apartamentul la vînzare iar banii obținuți să îii împărțiți conform cotelor.
dacă amiabil nu e posibil de soluționat, atunci va fi necesar de adresat în instanța de judecată.

16 ianuarie 2023