Reorganizarea intreprinderii

29 martie 2018 27

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in cazul reorganizarii prin absorbtie, este obligatoriu ca asociatii de la intreprinderea absorbita sa treaca ca asociati la intreprinderea absorbanta?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Numaidecat. Unica modalitate ca asociatii intreprinderii absorbite sa nu mai devina asociati la intreprinderea absorbanta, este ca acei asociati sa-si vanda partile sociale.
Daca acei asociati nu devin asociati la intreprinderea absorbanta, in fond, ei sunt lipsiti de dreptul de proprietate asupra partii sociale, ceea ce este inacceptabil.

30 martie 2018