Repararea acoperisului comun

10 august 2021 121

Buna ziua. Casa cu 2 apartamente, acoperis foarte vechi. Pot repara doar partea ce tine de apartamentul meu, fara acordul vecinului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, puteți efectua lucrările asupra coperișului ce se află pe partea dvs din motive de siguranță și evitarea a unor riscuri care var afecta integritatea acestuia.

Cel mai eficient ar fi o coordonare și negociere cu vecinul ca de comun-acord să îl reparați integral pentru o siguranță și mai mare... mai detaliat iar costurile să le împărțiți în mod egal.

Astfel printr-o cerere prealabilă îi puteți înainta o asemenea solicitare cu argumentele de rigoare, deoarece partea nereparată al acestuia ar putea pe parcurs să afecteze partea dvs reparată de aceea or negociați or reparați dvs integral și ulterior pretindeți cheltuielie suportate ce îi revin.

10 august 2021