Repararea prejudiciului material cauzat prin infracțiune

31 martie 2023 36

Bună ziua. Instanța a condamnat persoana, care se face vinovată de cauzarea decesului tatălui meu, la 5 ani de închisoare și a obligat-o să-mi achite despăgubiri materiale. Care este procedura în continuare? Condamnatul va achita despăgubirile menționate peste 5 ani, după ce va fi eliberat din detenție, sau trebuie să o facă imediat , după ce sentința de condamnare a rămas irevocabilă?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Trebuie să achite amenda după ce hotărârea rămâne irevocabilă, nu după ispășirea pedepsei cu închisoarea.

1 aprilie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

....dacă condamnatul nu dorește să execute benevol imediat dar și pentru a asigura executarea, ridicați titlul executoriu de la judecătorie și prezentați-l spre executare unui executor judecătoresc la moment, nu peste 5 ani, pentru ca executorul judecătoresc să poată aplică măsuri de asigurare a executării și a urmări bunurile care... mai detaliat aparțin condamnatului.........(numai dacă nu a fost aplicat sechestru pe bunurile inculpatului în procesul penal care a avut loc)

1 aprilie 2023