Reparatia acoperisului blocului se face din banii colectati cu titlu de deservirea blocului?

16 iulie 2020 199

Buna ziua. APLP Ciocana nu imi da un raspuns concret ce intra in deservirea blocului si pentru ce achitam 50 lei pe luna. Ba mi-au raspuns ca aici se include evacuarea gunoiului (in factura este indicat aparte), ba deservirea liftului (si aceasta este indicata separat in factura). Asa si nu am primit un raspuns concret de la ei.
Problema noastra este ca ploile din ultima perioada au distrus acoperisul blocului (noi stam la etajul 9) si a fost inundat apartmentul nostru, dar si cel de la etajul 8. Am fost la asociatie, am scris cerere si i-am rugat sa vina, sa investigheze si sa repare acoperisul. Repararea acoperisului este acoperita de sumele acumulate cu titlu de deservirea blocului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În deservirea blocului nu se include cele indicate de dvs deoarece aceste sunt facturate aparte.

Teoretic, din banii acumulati pentru deservirea blocului ar putea fi dispusă repararea acoperișului deoarece acești bani sunt dispuși pentru achitarea salariilor, îngrijirea blocului etc... Ați putea verifica Statutul APLP-ului din care faceți parte pentru a... mai detaliat vedea repartizarea cheltuielilor de deservire a blocului.

19 iulie 2020