Reparatie drumuri

1 februarie 2019 39

Buna ziua. Avem cu totii problema drumurilor stricate. Mai ales acum, dupa topirea zapezii, multe automobile avariate, altele isi asteapta rindul. Noi, soferii, putem cere de la stat despagubiri? Noi toti platim impozitul rutier, respectiv ar trebue sa avem si drepturi, cum ar fi dreptul sa mergem pe un drum bun.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Teoretic este posibil, doar că urmează a documenta faptul.
În cazul spre exemplu: accidentării și cauzării de prejudiciu la moment, acest fapt urmează a fi documentat de un agent constatator, efectuată o expertiză pentru a stabili mărimea prejudiciului, cu solicitarea de compensare, iar în caz de refuz, cu acționarea în... mai detaliat instanță.
Altă metodă, efectuarea reparației auto la centru autorizat, cu informarea despre acest fapt, ulterior, la executarea următoarei reparații, dacă aceasta nu se va datora uzurii normale a pieselor ci faptului unui drum accidentat, se va calcula prejudiciu/cheltuielile suportate, și iarăși solicitarea de despăgubire de către autorități.

1 februarie 2019