Reparatie in bloc

1 aprilie 2021 55

Locuim intr-un bloc locativ cu 10 etaje care face parte din APLP. Anul acesta am hotarat sa facem reparatie la primul etaj.
1. Ce suma trebuie sa ne ofere APLP?
2. Cum putem obliga locatarii care refuza sa contribuie financiar pentru reparatie?
3. Toate apartamentele trebuie sa contribuie la fel sau apartamentele de la primul etaj achita mai mult?
Multumesc!

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

APLP-ul este persoana juridică care este proprietarul și gestionarul bunurilor comune (scara). Tot APLP-ul trebuie să se preocupe cu reparația, iar problema contribuției la reparația et. 1, trebuie soluționată la Adunarea generală a asociaților. De regulă contribuțiile sunt egale iar dacă Adunarea va decide suma contribuției atunnci aceasta urmează să... mai detaliat fie indicată în factura eliberată de APLP, și toți membrii trebuie să se conformeze.

2 aprilie 2021

Multumesc.
Cine face parte din Adunarea generală a asociaților?
Locatarii blocului?
Mentionez ca facem parte din APLP.

5 aprilie 2021