Repartajarea averii comune

4 iulie 2017 62

Buna ziua, sunt divortata de 7 luni si fostul sot vrea sa inparta casa de locuit. Eu am ramas cu doi copii minori. Cind mi-a venit scrisoare de la avocatul lui in ea scria ca cheltuielile de repartajare le suport si eu cu 1/3 din suma - este corect asta? Eu nu am bani pentru un avocat, lucrez la o gradinita ca ajutor de educator, salariu este de 1000 lei si alimente la copii nu achita inca. Casa este a parintilor mei, dar nu a fost privatizata de ei si cind tata era grav bolnav atunci noi fiind casatoriti am facut toate documentele pe noi si parintii nici nu sunt pusi ca proprietar in documente. Doar eu sunt - dar cu familia sotului deja. Daca puteti sami spuneti ce sa fac sau exista la noi in Moldova avocati care poate sa ma ajute cu salariu care il am.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua. Aveti dreptul la asistenta juridica garantata de stat, doar daca demonstrati ca nu aveti suficiente venituri pentru a contracta un avocat, si doar daca cauza este complexa din punct de vedere juridic sau procesual.
Incercati sa va adresati la Consiliul Naţional pentru Asistenţa Juridică Garantată de Stat, mun.... mai detaliat Chişinău, str. Alecu Russo nr. 1 bl. “1A”, bir. 94, tel./fax: (022) 31-02-74 .
Daca nu va acorda un avocat gratuit, reveniti pe acest portal cu intrebarile la care aveti nevoie sa fiti consiliata.

4 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cind va avea loc partajul averii puteti solicita de la judecator scutirea taxei de stat potrivit legislatiei in vigoare motivind ca aveti la intretinere 2 copii minori si un salariu mic. In privinta ala cest fapt nu trebuie sa va faceti griji pentru ca cu siguranta judecatorul nu va va... mai detaliat impune achitarea 1/3 din suma acestea fiind puse pe seama sotului la sfirsit.

Acest temei este prevăzut la art. 85 Cod de Procedură Civilă alineatul 4 prin care se stipulează că În funcţie de situaţia materială şi de probele prezentate în acest sens, persoana fizică sau juridică este scutită de către judecător (de către instanţa judecătorească) de plata taxei de stat sau de plata unei părţi a ei.

4 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

V-as recomanda totusi sa incheiati un contract cu un avocat , si sa negociati cu acesta conditiile si metodele de plata !

4 iulie 2017