Reprezentanții “Balti-GAZ” m-au deconectat de la gazele naturale

10 aprilie 2019 40

Reprezentanții “Balti-GAZ” m-au deconectat de la gazele naturale. Când au sunat la ușă, la întrebarea mea ce vor, mi-au spus ca vor sa vadă contorul. Eu le-am permis sa între in casa și doar văzându-se in casa m-au informat ca au o Dispoziție de deconectare. Eu, sinceră sa fiu, sa fi știut motivul lor, nu le permiteam sa intre. De ce nu preîntâmpină? Cum se face posibil să acționeaze într-un astfel de mod? Nu trebuia eu sa știu motivul adevărat? E vina mea ca nu am reușit la timp să achit factura, recunosc (au existat motive). Mă simt înșelată. Cât de legitim au procedat? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Doina,

În cazul în care nu dețineți o înregistrare video-audio la tot ceea ce s-a întâmplat nu puteți proba cele invocate.
Totuși, sunteți în drept să depuneți o reclamație atât la sediul Bălți-Gaz, cât și la Agenția Protecției Consumatorilor și Supravegherii Pieței.

În rest aceștia sunt în drept să vă debranșeze... mai detaliat de la rețeaua de alimentare cu gaze naturale.
Modul în care au acționat reprezentanții instituției denota atitudinea cetățenilor față de obligațiile de plată asumate față diverse persoane, ceea ce-i determină pe salariații acestei instituții să recurgă la asemenea viclenii.
Tot ce puteți întreprinde la moment este sa achitați restanța și să solicitați racordarea la rețea.

10 aprilie 2019