Repunerea in termen in dosar civil

16 decembrie 2019 54

Buna ziua. Am o hotarare judecatoreasca pe un caz civil sa intorc o suma de bani. Nu am atacat-o si au trecut deja 4 luni. Pot sa ma repun in termen pentru a o ataca? Acum o luna in urma a fost deschis un dosar penal pe articolul 310 CP pe numele creditorului in dosarul meu. Executorul judecatoresc a inceput executarea silita.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Este posibil de contestat, doar că urmează sa motivați repunerea în termen, contrar va fi respins.
Sau, puteți interveni cu o revizuire a hotărârii.

16 decembrie 2019
  • Jurisconsult

Bună ziua Denis,

Codul de Procedură civilă prevede că persoanele care, din motive întemeiate, au omis termenul de îndeplinire a unui act de procedură pot fi repuse în termen de către instanţă.

Deci Dvs trebuie să aveți un motiv întemeiat pentru ca să fiți repus în termen de declarare a apelului.

Doar... mai detaliat că, legea prevede că repunerea în termen nu poate fi dispusă decît în cazul în care partea şi-a exercitat dreptul la acţiune înainte de împlinirea termenului de 30 de zile, calculat din ziua în care a cunoscut sau trebuia să cunoască încetarea motivelor care justifică depăşirea termenului de procedură.

17 decembrie 2019