Repunerea pe rol a cererii de divort

24 aprilie 2019 231

Buna! Am avut a doua sedinta de judecata pentru desfacerea casatoriei si achitarea pensiei alimentare copilului minor, la care nu am fost prezenta din motive de sanatate. Nici fostul sot nu s-a prezentat! Acum am citit pe saitul oficial al Judecatoriei Chisinau ca judecatorul mi-a intors cererea din motivul ca nu m-am prezentat. Si daca doresc sa repun cererea pe rol, trebuie sa aduc dovezi instantei ca intr-adevar nu am putut sa ma prezint? Atunci cererea va fi repusa? Si cum sa ii demontrez eu acum ca am avut intoxicatie si am varsat! Nu am chemat salvarea pentru ca nu am polita si nici de finante nu dispuneam. Imi dati, va rog, un sfat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Mihaela

În aceiași încheiere de scoatere a cererii de pe rol în temeiul art 267 lit. g) Cod de procedură civilă mai era indicat și faptul ca sunteți în drept să depuneți o noua cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei, determinarea domiciliului minorului/minorilor care nu au împlinit... mai detaliat 14 ani și încasarea pensiei de întreținere.

In lipsa unor probe care confirmă cele invocate nu aveți șanse.
Mai mult decât atât, ca și reclamanta ați fi putut informa instanța de judecată despre imposibilitatea de a va prezenta, inclusiv prin e-mail, telefonic, cerere prin cancelarie(la caz era imposibil), sau urma cel puțin sa solicitați amânarea ședinței de judecată.

Acordarea ajutorului medical de către serviciul medical de urgență în atare caz nu se taxează.
De asemenea, intoxicația alimentara fără complicații poate fi tratată la domiciliu consultînd medicul de familie pentru care la fel nu e necesar să achitați. Achitați doar consultațiile la unii medici specialiști și investigațiile.

În speță înțeleg ca la medicul de familie nu ați apelat și nu aveți nici o dovadă.

24 aprilie 2019