Restabilire in functie dupa concediul de ingrijire a copilului

26 septembrie 2019 172

Buna ziua. Am asa o situatie mai dificila. Ma aflu in concediu de ingrijire a copilului. La moment copilul meu are 2 ani si 2 luni. Din luna februarie curent am comunicat angajatorului ca vreau sa revin in campul muncii. Insa ei ma impun ca eu trebuie sa stau acasa pana cand copilul va avea trei ani si ca nu am unde reveni din motiv ca pe functia mea este o persoana angajata cu contract pe perioada nedeterminata. In data de 23 august am depus cerere de restabilire in functie, dar asa si nu am primit niciun raspuns. Ce sa fac ca sa fie corect?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Svetlana, aveti dreptul sa reveniti la munca oricind in decursul concediului de ingrijire a copilului pina la 3 ani in baza unei cereri scrise depuse la angajator. Vedeti art. 7 din aceasta Conventie http://lex.justice.md/viewdoc.php?id=285912&lang=1 Mai depuneti o cerere scrisa (in 2 exemplare, faceti referinta la aceasta prevedere legala si informati... mai detaliat angajatorul ca peste 15 zile va veti prezenta la locul de munca). Peste 15 zile din momentul depunerii unei asemenea cereri, revenit la munca conform conditiilor contractului Dvs de munca (programul de munca, locul de munca, etc) cu exemplarul cererii prin care ati informat angajatorul ca va reluati munca, daca vi se refuza - sunati la Inspectia Muncii si solicitati asistenta in solutionarea situatiei: https://ism.gov.md/ro/content/contacte

Succes!

15 octombrie 2019