Restabilirea dreptului de a conduce

8 noiembrie 2022 145

Buna ziua. In anul 2017 am fost privat de dreptul de a conduce pe termen de 3 ani. Vreau sa stiu daca trebuie sa sustin examenul teoretic pentru a primi permisul inapoi.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Sergiu.
da trebuie să susții examenul teoretic
37. Persoanele condamnate printr-o hotărâre judecătorească cu pedeapsă penală sau sancțiune contravențională cu privare de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de un an și mai mare pot fi repuse în dreptul de a conduce vehicule, la expirarea termenului de privare,... mai detaliat cu condiția susținerii probei teoretice a examenului pentru obținerea dreptului de a conduce vehicule la categoriile/subcategoriile de vehicule solicitate pentru repunere.

pentru mai multe informații citește de la punctul 36 https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=130732&lang=ro

8 noiembrie 2022