Restabilirea inregistrarii căsătoriei incheiate in anul 1971

14 aprilie 2017 34

Păriții mei s-au casatorit in 1971. Acasa avem certificatul lor de casatorie, verde, vechi, iar recent am avut nevoie de extras din registru din arhiva OSC si ne-au spus ca asa casatorie nu este inregistrata! Nici la OSC din raion, nici la arhiva OSC de pe M.Viteazu. Probabil secretara primariei a completat certificatul, dar a uitat sa mai și scrie in registru. Ce putem face? Am nevoie urgent de extras sau de duplicatul acelui certificat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Inga.

Depuneți în instanța de judecată cerere privind constatarea faptului înregistrării căsătoriei în baza art. 281 alin. (2) lit. c) din Codul de Procedura Civilă.

14 aprilie 2017