Restanță gravă la credite

22 mai 2020 189

Bună ziua. Am luat 2 credite nebancare și din luna februarie nu am avut posibilitatea să le achit, pentru că până în prezent nu muncesc din cauza epidemiei. Creditorii mă amenință cu judecata și nu vor să-mi ofere o amânare a plăților. Vreau să plec peste hotare ca să muncesc și să pot achita toate datoriile. Întrebarea este dacă nu voi avea interdicție de a părăsi țara. Cum procedez în acest caz ca să ameliorez situația? Va rog mult să-mi dați un sfat. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Andrea,

Fără grijă puteți pleca peste hotare. Interdicția poate fi pusă doar la etapa de executare cind este titlu de executare.

Dacă datoria este mare din cauza penalitatilor exagerate, atunci le puteti contesta si reduce in instanta de judecata.

22 mai 2020
  • Jurisconsult

Pentru o consultatie mai detaliata ma puteti contacta

22 mai 2020