Restanta salariu/concediu de maternitate

28 iulie 2017 34

Am activat intr-o companie timp de 1 an si 4 luni fara a primi salariu, dupa care am iesit in concediu de maternitate. Cum pot face sa primesc totusi salariul restant, sau mai am vreo sansa sa il primesc? Va avea vreun impact asupra indemnizatiei lunare pe care o primesc pentru copil pina la 3 ani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Puteti depune o cerere de chemare in judecata unde sa solicitati plata salariului restant. Inainte de aceasta incercati sa sesizati Inspectia Muncii. Intentarea unei actiuni in instanta de judecata nu are cum sa afecteze plata indemnizatiei. Acest lucru insa ar putea sa-l inraiasca pe angajatorul dvs. si atunci... mai detaliat cand reveniti la munca acesta ar putea sa va concedieze artificial. Daca va asumati un asemenea risc atunci va puteti adresa in judecata. Acolo vi se va face dreptate. Termen de adresare = 3 ani.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

29 iulie 2017