Restante la achitarea pensiei alimentare

19 iulie 2018 208

Buna ziua. Poate fostul sot parasi tara daca de 1 an nu achita pensia alimentara? El are grija de copil si il vede regulat. Mentionez ca pensia o achita prin executor judecatoresc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dreptul la libera circulație nu are legătură cu achitarea pensiei de întreținere, totodată, neachitarea pensiei alimentare atrage consecințele prevăzute de codul familiei cum ar fi de exemplu decăderea din drepturile părintești pentru neplata timp de un an a pensiei ale mentare, o privare de dreptul de a părăsi țara este... mai detaliat adusa mereu la cunoștința persoanei și este aplicata exclusiv de instanța de judecată în baza demersurilor.

19 iulie 2018