Restituire avans

30 septembrie 2020 273

Bună ziua. Am vrut sa cumpărăm cu soțul un apartament, l-am găsit printr-o agenție imobiliara, am dat avansul 50%. După o luna, agentul ne spune ca stapana s-a răzgândit. A trecut jumatate de an, dar agentul imobiliar încă nu ne-a întors avansul, ne amana de pe o zi pe alta. Ce sa facem mai departe?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maria,

Dacă sunteți sigură că acesta este un agent a unei agenții imobiliare înaintați o cerere prealabilă prin care solicitați restituirea avansului într-un termen de 5 zile de la data recepționării cererii în care veți nota că în caz contrar va rezervați dreptul să înaintați o acțiune în instanța... mai detaliat de judecată.

Cererea prealabilă ar fi bine să o expediați cu aviz de recepție pentru a avea dovada ulterioară la necesitate.

În cazul în care acesta refuză, înaintați o acțiune de încasare a sumei cu titlu de avans în instanța de judecată și solicitați și dobinda de întîrziere legală.

Succes, dacă aveți nevoie de ajutor mă puteți contacta.

1 octombrie 2020