Restituirea banilor pentru un obiect cumparat la piata

2 aprilie 2018 56

Buna. Am procurat cu cateva zile in urma o pereche de incaltaminte de la piata, fara bon fiscal. Acasa am depistat ca incaltamintea nu corespunde calitatii pentru pretul pe care l-am platit. Plus la aceasta, am observat in constructia incaltamintei niste schimbari, interventii manuale.
Intrebarea mea este:
1) Ce pot face eu, ca consumator, in cazul dat? Ceea ce am procurat este un fals, dar cum pot sa-mi recuperez banii daca nu am nici un bon de casa. Cum trateaza situatia data Legea despre Protectia Consumatorului.
2) Ce parghii, in cadrul normelor legislative, exista pe care le pot folosi, ca persoana fizica, pentru ca sa-mi restitui banii? Sunt sanse ca sa-mi recuperez banii cheltuiti, ori nu?
Mersi anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Cît privește existența de pîrghii, ați avut, dar nu ați folosit, este vorba anume despre bonul ce confirmă cumpărătura. Să analizăm logic situația, cum demonstrați ca ați procurat acest bun de la persoana X sau Y, în tocmai ... . În cadrul întrebării formulate ați dat și răspuns.
La moment unica... mai detaliat șansă este buna dispoziție a vînzătorului de a vă restitui banii.

3 aprilie 2018