Restricții la acordarea împrumutului între persoane juridice și încasare dobânzii

27 septembrie 2022 48

Bună ziua. Există careva restricții ca o persoană juridică să ofere împrumut mijloace bănești altei persoane juridice și să încaseze dobândă pentru aceasta? Este cumva restricționată activitatea de oferire a împrumuturilor sau oricine poate oferi împrumut oricui? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, nu, nu exista asemenea restrictii dle Ion.
Pentru a intocmi corect insa contractul de imprumut in ceea ce priveste dobanda, trebuie sa tineti de prevederile art 1244 alin 1 Cod Civil al RM , care stabilesc : "În baza contractului de împrumut, părțile pot prevedea și plata unei... mai detaliat dobînzi, a cărei rată anuală nu poate depăși dublul ratei de referință CHIBOR înregistrată în ziua bancară anterioară datei în care părțile au stipulat rata dobînzii. În sensul prezentului alineat, rata de referință CHIBOR este rata calculată în modul stabilit de Banca Națională a Moldovei, în baza cotațiilor orientative/ferme ale băncilor contributorii pentru plasarea mijloacelor bănești în lei moldovenești la alte bănci, pe termen de 12 luni."

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe adresa de email : rotaru.help@gmail.com

27 septembrie 2022