Restricţii și incompatibilități conform Legii 302/2017

2 iunie 2024 6

Buna ziua. Sunt colaborator vamal si din august 2023 ma aflu in concediu din cont propriu. In decembrie 2023 m-am angajat in calitate de contabil, pentru 2-3 ore pe zi, la o intreprindere care nu are nicio tangenta cu activitatea vamala. In prezent doresc sa ma intorc la activitatea din cadrul autoritatii vamale, dar nu sunt sigura de urmatorul aspect: potrivit art.15 alin. (3) al Legii 302/2017, functionarul vamal nu poate detine o alta functie sau activitate remunerata, iar conform art.14 alin. (6) al Legii mentionate se considera a fi in exercitiul functiunii functionarul vamal care isi indeplineste obligatiile de serviciu prevazute de fisa postului. In situatia descrisa mai sus, am incalcat prevederile Legii 302/2017 si pot fi eliberata din serviciu, sau totusi pot sa revin la serviciu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Chiriac, DVS sunteți în drept să vă întoarceți la serviciu. În caz dacă administrația o să găsească de cuviință să vă sanționeze, ei trebuie să vă supună, conform art. 51 al Legii 302/17 la unor abateri dacă au avut loc și mai apoi conform art. 52 ... mai detaliat al prezentei legi trebuie să fiți sancționați.

4 iunie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Desigur puteţi reveni la serviciu, dar după revenire nu mai puteţi activa ca contabil.
Pe perioada concediului neplătit raporturile de serviciu au fost suspendate, respectiv, incompatibilităţile nu erau actuale.
legea 158/2008 prevede:
Articolul 54. Suspendarea raporturilor de serviciu

... mai detaliat la cererea funcţionarului public

(1) La cererea funcţionarului public, raporturile de serviciu se suspendă în caz de:

a) înregistrare, în condiţiile legii, în calitate de concurent electoral sau în calitate de persoană de încredere a unui concurent electoral, de reprezentant al acestuia;

b) concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, în condiţiile legii;

b1) concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, în condiţiile legii;

c) concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea unui membru bolnav al familiei cu durata de până la 2 ani, conform certificatului medical;

d) concediu neplătit, în condiţiile legii;

4 iunie 2024