Restricționarea accesului locatarilor în curtea blocului

12 august 2023 3

Bună ziua. Curtea blocului este îngrădita de 2 porți. Conform regulamentului asociației, accesul masinilor în curte se face prin apelarea unui număr de telefon și porțile se deschid doar în cazul în care numărul de pe care este efectuat apelul a fost inclus în baza de date a asociației. Regulamentul mai spune ca mașina nu are dreptul să se afle în curte mai mult de 40 minute, în caz contrar accesul locatarului este blocat în mod automat și pentru a-l debloca, locatarul trebuie să se adreseze la administrator și să achite o taxă de 250 lei (prima dată) și 500 lei (fiecare dată ulterioară). Serviciile de urgență 112 nu au acces în curte. Regulamentul în cauză a fost semnat de președintele asociației si este legalizat la judecătorie (nu știu ce ar însemna asta), dar nu știu dacă are semnăturile a 50% din locatari. Chiar dacă acel regulament este aprobat de 50% din locatari, este legal să restricționeze accesul locatarilor și al serviciilor de urgență? Cât de legală a fost instalarea porților menționate? Nu era nevoie de vreo autorizație pentru a le instala? Vă rog să-mi dați cât mai multe detalii referitor la modalitatea de a soluționa problema descrisă. Ce drepturi am în acest caz? Să zicem că acel regulament al asociației este încălcat, cum se constată încălcarea, ce drepturi are Admistratorul? Mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie de verificat iniţial cui aparţine terenul din curtea dumneavoastră.
E proprietate publică sau proprietate privată?

13 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare George.
Cunoscută situație, ba mai mult, locuiți la str. Nicolae Costin 48-68 ;)
pentru detalii contactați în privat.
succese

30 august 2023