Retinerea darii in exploatare a blocului locativ (apartament achitat integral)

18 martie 2017 151

Am procurat de la o companie X un imobil, care trebuia de curind sa fie dat in exploatare. Am achitat suma integral, s-a facut contract, inregistrare la cadastru, notar, tot. Termenul darii in exploatare a expirat acum 3 luni si ne duc cu vorba de 3 luni ca se mai fac nu stiu ce acte. Cum procedam?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Cititi contractul. In contract, de regula, este scris ce penalitate plateste compania in cazul in care intarzie cu predarea apartamentului. Probabil scrie ceva de felul: "se va plati X lei pentru fiecare zi de intarziere, dar nu mai mult decat Y lei." Daca asa scrie, formulati o pretentie scrisa la... mai detaliat adresa companiei. Scrieti in forma libera. Solicitati achitarea penalitatii. Este o situatie foarte frecventa.

22 martie 2017