Retinerea platii ultimelor rate din pretul casei

2 martie 2017 55

Am cumparat o casa si nu am achitat vanzatorului pina la urma. Stapinul poate sa ne dea afara fara sa intoarca suma care am achitat? Ne ameninta ca ne da afara si nu ne intoarce banii. Am achitat 3100 si mai avem 1400 de dat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă ați înregistrat contractul la Cadastru (Registrul bunurilor imobile) atunci deja sunteți proprietar, și nimeni nu vă poate alunga din propria casă. Dacă el încearcă să o facă, chemați poliția, asta e contravenție (samovolnicie) sau chiar infracțiune.
Ceea ce vânzătorul poate face este să vă transmită o scrisoare prin care... mai detaliat desface contractul pe motiv de neplată. În acest caz, el trebuie să vă întoarcă banii (dar poate reține prejudiciul pe care îl demonstrează, greu de dovedit), iar dvs trebuie să semnați la Cadastru că îi întoarceți casa. Dacă refuzați, el se va adresa în instanța de judecată și va mai dura 1-2 ani până când obține hotărâre de a vă evacua din casă. Însă partea din preț pe care ați plătit-o trebuie să v-o restituie.

2 martie 2017