Retinerea salariului

16 decembrie 2017 39

Buna ziua. Am lucrat ca angajat periodic la o institutie si nu am fost platit. Administratia zice ca o sa fim platiti, sa mai asteptam, dar deja au trecut 2 luni si in curind se apropie sarbatorile si vor pleca in vacanta. Ce putem face in cazul acesta, unde ne putem adresa?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Sunteți în drept să depuneți o plîngere la Inspectoratul de Stat al Muncii și sesizați despre încălcările angajatorului.
Totodată, sunteți în drept să înaintați angajatorului o cerere în formă scrisă în care să solicitați achitarea salariilor restante și dacă nu se satisface cererea, să depuneți o cerere de chemare în... mai detaliat judecată în care să solicitați plata salariilor de către angajator.

16 decembrie 2017