Retineri din salariu

12 octombrie 2020 60

Bună ziua. De 3 ani activez in calitate de vanzator consultant într-un magazin. De tot suntem 4 angajati. Recent am făcut inventariere și s-a depistat o lipsa de aproximativ 130 mii lei. Directorul ne acuză că am furat bani sau marfa. Refuză să ne achite salariul, iar luna aceasta ne-a oprit cate 1.000 lei din salariul. Are dreptul să ne retina din salariu? Ce putem întreprinde noi că aangajati, unde sa ne adresăm?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Angajatorul nu are dreptul să rețină din salariu.
Lipsa mărfurilor sau a banilor și respectiv vinovăția angajaților trebuie constatată conform legii.

Depuneți o plângere sau sunati la linia ferbinte Inspectoratul de Stat al Muncii ism.gov.md

12 octombrie 2020