Retragerea cererii din judecata

24 mai 2018 80

Buna ziua. As dori sa stiu daca victima poate sa retraga cererea de judecata inainte cu 2 saptamini de judecata, sa nu iaba loc sedinta? Unde sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cadrul cauzelor penale la etaj judecării cauzei nu exista asa ceva ca retragerea plângerii. Însă dacă permite legea va puteți împacă art. 109 Cod penal al RM.

24 mai 2018
  • Jurisconsult

D-na Andriana, vreţi DVS s-au nu şidinţa o să aibă loc, problema se putea de hotărît la anchetă, dar DVS n-aţi făcut aşa ceva în instanţă e problematic, necisită prezenţa DVS şi în baza art. 109 CP puteţi să vă împăcaţi ( şedinţa poate să aibă loc în timp de... mai detaliat 10-15 min. ) dacă sancţiunea prevede aşa ceva.

25 mai 2018