Retragerea cererii scrise la politie se poate face doar personal sau poate fi facuta de o persoana imputernicita prin procura?

8 ianuarie 2018 211

Am fost agresat in strada in Republica Moldova de doi indivizi. Initial am scris cerere la politia, dar deoarece nu am primit traume serioase si traiesc in Bucuresti, as dori sa-mi retrag cererea ca sa nu pierd timpul pe drumuri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Urmează să concretizați dacă persoanele care v-au agresat au fost identificate sau nu (au calitatea procesuală de bănuiți sau învinuiți).

În calitate de victimă, aveți dreptul să vă retrageți plângerea, fie personal, fie printr-un mandatar special - avocat (în acest caz e nevoie să încheiați un contract de asistență juridică).

În cazul... mai detaliat în care atacatorii nu au fost identificate și luând în considerație circumstanțele descrise de dvs. mai sus, ați putea să vă retrageți plângerea prin îndeplinirea unei cereri adresată organelor competente, pe care urmează să o semnați. Cererea o puteți transmite cu aviz de recomandare, fapt care va demonstra că nu ați avut posibilitatea de a vă prezenta personal în fața organului de urmărire penală. V-aș sugera să discutați cu persoana responsabilă care investighează cauza, acesta vă va explica către cine urmează a fi adresată cererea, precum și alte aspecte referitoare la conținutul cererii.

9 ianuarie 2018