Retragerea familiei din certificatul de naștere al copilului

27 octombrie 2017 39

Buna ziua! Am așa o întrebare: am un copil minor dintr-o relație foarte scurta. Am dat în judecată pentru obținerea pensiei alimentare, s-a hotărât ca să achite 1.000 lei. El este înscris în certificatul de naștere că tata. El nu recunoaște copilul, chiar daca a fost împreună cu mine și a scris cerere de a-l înscrie în certificat. Este vreo cale că el să-și retragă familia sa fără a da in judecata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

El poate da acordul la schimbarea numelui/prenumelui ! In alte cazuri , doar dupa 16 ani !

30 octombrie 2017