Retragerea plangerii depuse la politie

3 mai 2020 91

Bună ziua. Animalul meu de companie (motan) a fost împușcat dintr-o arma în gat. Acesta are nevoie de operație ca să fie scos glonțul. Am intuit cine a împușcat motanul, este un vecin, care deține o arma, însă nu știu de care anume. Am depus plângere la politie, dar dovezi concrete nu am, de dovezi cred ca se va ocupa politia. Dacă nu se va dovedi nimic, eu va trebuie sa retrag plângerea sau care este procedura? Dacă trebuie sa retrag plângerea, atunci unde trebuie sa ma apropii? Tot acolo unde am depus-o?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu este necesar să depuneți nici o cerere. Dacă nu vor fi acumulate destule probe care să demonstreze vinovăția persoanei date, poliția vă înceta procesul.

3 mai 2020
  • Jurisconsult

D-na Alina, nu vă grăbiți cu retragerea cererii, DVS trebuye să constați ce valuare are motanul, cît v-a costa operația la medicul veterinar, fiindcă animalul DVS e proprietatea DVS. Toate aceste le țineți posibel v-a trebui să înaintați o cerere pe cauza penală sau civilă, pentru a vă recupera prejudiciul... mai detaliat cauzat, succese.

4 mai 2020