Retragerea titlului executoriu pentru pensiei alimentare

22 septembrie 2020 346

Buna ziua. Câțiva ani in urma am divorțat, dar așa s-a întâmplat ca de ceva timp ne-am împăcat și trăim ca familie. Tatăl la moment are grija de noi în mod ireproșabil. Mă roagă sa retrag de la executorul judecătoresc titlul exexutoriu pentru plata pensiei alimentare. Întrebarea este: dacă retrag titlul, voi mai putea pe viitor sa îl dau din nou? Din experiența pe care am avut-o, m-am învățat sa fiu precaută, pe de o parte nu vreau sa fie conflict din cauza asta, pe de alta vreau să mă asigur cumva. Cum să procedez în așa caz?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Vă puteți prezenta la executor judecătoresc pentru a solicita încetarea procedurii de executare și retragerea titlului executoriu.

Ulterior dvs veți fi în drept la deschiderea unei noi proceduri de executare iar pensia va începe a fi calculată din data deschiderii procedurii de executarea noi.

22 septembrie 2020
  • Jurisconsult

D-na Cristina dă să ne uităm ce spune Codul de executare Articolul 74. Dreptul de a suspenda executarea

(1) Instanţa de judecată poate suspenda executarea documentului executoriu, la cererea executorului judecătoresc, a participanţilor la procedura de executare sau... mai detaliat din oficiu, în cazurile:

a) adresării executorului judecătoresc în instanţa de judecată sau în organul care a eliberat documentul executoriu cu cererea de a explica hotărîrea adoptată;

b) aflării debitorului într-o delegaţie îndelungată în interes de serviciu sau cu o misiune de stat;

c) aflării debitorului într-o instituţie curativoprofilactică;

d) depunerii cererii împotriva actelor executorului judecătoresc;

e) căutării debitorului;

f) înaintării de către terţe persoane a unei acţiuni privind ridicarea sechestrului asupra bunurilor;

g) depunerii cauţiunii.

(2) Încheierea privind suspendarea executării documentului executoriu poate fi atacată cu recurs.

22 septembrie 2020
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

In cazul cind veti solicita incetarea procedurii de executare - procedura in baza acestui titlu executoriu nu va mai putea fi reluata - vedeti art. 83 Cod de executare.

24 septembrie 2020