Retragerea vizei de resedinta

24 ianuarie 2024 3

Buna ziua. Suntem 3 copii la parinti, dintre care eu si familia mea locuim in casa parinteasca impreuna cu tata. Mama a decedat. Toti cei trei copii, nepotii si stranepotii au viza de resedinta in aceeasi casa parinteasca, dar locuiesc la casele lor. Eu cu tata nu putem sa le retragem viza de resedinta, pentru ca mamei ii revine o cota-parte din casa. Este nevoie de declaratii din partea celorlalti copii ca sa treaca cota mamei pe numele tatei, insa ei refuza sa dea astfel de declaratii. Cum e posibil de rezolvat in asa caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Svetlana, buna ziua

In cazul in care mama a decedat pana la 1 martie 2019, moștenitorii, adica tatal si cei trei copii voi moșteni in cote parti egale, iar in certificatul de moștenitor va fi indicata ai cota parte.

In cazul in care mama a decedat dupa 1 martie 2019, sotului ramas... mai detaliat in viata i se cuvine 1/4 din mostenirea lasata de sotul decedat, iar copiilor restul.
In lipsa unui acord de stabilire a cotelor parti, la cererea unuia dintre succesori, instanta de judecata va stabili cotele parti.

Renunțarea la mostenite pe legea noua poate avea loc doar in 3 luni din ziua decesului mamei.

Nu poti obliga pe cineva sa renunțe la ceva ce i se cuvine potrivit legii.

Daca partile sunt de acord atunci tatăl poate cumpara de la copii aceste cote parti, fie copiii ar putea sa le doneze tatălui dacă acestia doresc.

Cu respect,
Igor Brinișter

25 ianuarie 2024