Retragereiia cererii de recurs de la CSJ

25 octombrie 2023 3

Buna ziua. Am fost condamnata, in temeiul art. 264 alin. (3) lit.(b) CP, la 3 ani de inchisoare cu suspendarea conditionata pe un termen de 2 ani (decizia CA Balti din 18.10.2022). Am depus recurs la CSJ pe 13.12.2022. La prima sedinta din 03.01.2023 examinarea cazului a fost amanata pentru 26.04.2023, iarpe 26.04.2023 examinarea a fost amanata pe o perioada nedeterminata. La 03.05.2023 am depus cerere de retragere a recursului, insa pana in prezent nu am niciun raspuns. La Inspectoratul de probatiune m-am prezentat in termen, insa nu am fost luata la evidenta din cauza ca lipsea decizia Curtii de Apel. Spuneti-mi, va rog, cum pot retrage recursul de la CSJ? Avand in vedere ca jumatate din termenul de proba s-a scurs, cum pot cere anularea condamnarii si stingerea antecedentelor penale, in conformitate cu art. 90 alin. 8 CP? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Da DVS conform art. 90 al.8 CP sunteți în drept să solicitați de la organul de probațiune să fie înaintat un demers în instanța de judecată pentru a fi pronunțată o încheire, DVS sunteți în drept conform Codului de procedură penală Articolul 423. Retragerea recursului

Persoanele menţionate în... mai detaliat art.421 pot retrage recursul în condiţiile art.407, care se aplică în mod corespunzător. Mai departe, eu vă comunic Articolul 407. Retragerea apelului

(1) Pînă la începerea cercetării judecătoreşti la instanţa de apel, oricare dintre părţi îşi poate retrage apelul declarat. Retragerea trebuie să fie făcută de apelant.

(2) Apelul declarat de procuror poate fi retras de către acesta, cu indicarea obligatorie a motivelor retragerii.

(3) În cazul retragerii apelului, instanţa de apel încetează procedura de apel. DVS trebuie să depuneți o cerere la CSJ și solicitați ceia ce ați vrut și să solicitați să fie urgentat examinarea cauzei DVS.

26 octombrie 2023