Retur automobil

27 octombrie 2018 46

Buna ziua, am procurat un automobil nou de la un dealer din MD, pe parcursul a 2 luni de utilizare au aparut mai multe neajunsuri tehnice pe care dealerul le-a motivat drept "e un defect ce nu depaseste anumite limite", deci nu necesita schimbat. Acum 2 zile atunci cand am dorit sa ridic pasaportul tehnic de plastic (cel temporar e valabil 2 luni), s-a demonstrat ca atunci cand a fost devamata s-a gresit ceva date si am primit refuz de inregistrare si trebuie sa astept 2 saptamani - 1 luna pana se vor face schimbari. In acest timp evident nu pot utiliza automobilul. E un bun "mobil" ce se face "imobil", deci dispare necesitatea. Exista ceva motive juridice ce ar permite returnearea bunului? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua
Sunteți în drept să cereți restituirea banilor integral, ia Rin casa ca va refuza va puteți adresa în instanța de judecată.
De asemenea, aveți dreptul să le solicitați o alta mașină în schimb!

27 octombrie 2018