Returnare echipament

14 decembrie 2021 58

Buna ziua! Sunt administrator al unei SRL din ianuarie 2018. Recent am primit o scrisoare de la SRL X in care ma anunta ca trebuie sa returnez un frigider vitrina sau sa achit 9.000 de lei plus penalitate de 50 de dolari pe zi. Eu nu am inchiriat de la ei niciun frigider, nu am semnat niciun contract. I-am telefonat si mi-au spus ca pe contract sta stampila SRL. Am intrebat cine a semnat contractul, la care au raspuns ca semnatura este indescifrabila. Au mai spus ca daca nu solutionam problema pe cale amiabila, vor da in judecata si ma vor cauta cu politia. Frigiderul in cauza a fost inchiriat de alt administrator si nu era in ghereta cand am procurat-o. Trebuie eu sa restitui acest frigider sau administratorul care a semnat contractul? Si trebuie eu sa-i caut pe fostii administratori sau e treaba celor care isi cauta frigiderul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua d-na. Alla. E problematică situația în care vă aflați. Trebuie de clarificat cu fostul administrator dacă a fost închiriat un asemenea frigider. Chestiunea respectivă trebuie să fie confirmată prin acte contabile. Este în interesele dvs. să găsiți foștii administratori pentru a soluționa problema, ei au acționat din numele... mai detaliat întreprinderii și respectiv întreprinderea poartă responsabilitatea.

15 decembrie 2021