Revenirea din concediul de ingrijire a copilului

20 mai 2020 14

Ma aflu in concediul de ingrijire a copilului, copilul are deja 2 ani si 3 luni. Persoana care ma inlocuieste cat sunt in concediu este gravida, iar eu doresc sa-mi reiau activitatea. Pot incepe lucrul fara a astepta ca ea sa iasa in concediu de maternitate?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul imobiliar

Bună ziua,

Da, desigur, urmează de discutat cu angajatorul și atît.

20 mai 2020
Iulia Furtuna
  • Avocat
  • Dreptul muncii
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei

În cazul în care salariatul aflat în unul dintre concediile pentru îngrijirea copilului doreşte să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta va informa, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte, angajatorul în scris despre intenţia sa.

Vedeti art. 7 din aceasta conventie colectiva: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=84813&lang=ro#



22 mai 2020