Revenirea la munca

1 noiembrie 2017 370

Buna, sunt in concediu de maternitate. La servici mi s-a spus ca nu voi fi primita la lucru inapoi. Care sunt drepturile mele si ce pot face in asa caz? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Marina. Potrivit dispoziţei art. 126, alin. (1) din Codul muncii, În afară de concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, femeii i se acordă, în baza unei cereri scrise, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de... mai detaliat la 3 la 4 ani, cu menţinerea locului de muncă (a funcţiei). În lipsa locului de muncă anterior (funcţiei anterioare), persoanelor menţionate li se acordă un alt loc de muncă echivalent (funcţie echivalentă). Reese ca angajatorul Dvs nu are dreptul sa nu va primeasca inapoi la lucru.

1 noiembrie 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Stimată Doamnă
Nu există un astfel de termen legal: „nu voi fi primita la lucru”, există încetarea relaţiilor de muncă în următoarele situaţii:
1) în circumstanţe ce nu depind de voinţa părţilor,
2) prin acordul scris al părţilor,
3) la iniţiativa uneia dintre părţi,
Fiecare din aceste situaţii este strict reglementată de lege, adică angajatorul... mai detaliat nu poate să concedieze salariatul pur şi simplu din dorinţă, trebuie să existe temei legal, acest temei legal se indică în ordinul de concediere. Ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) angajatorului cu privire la încetarea contractului individual de muncă trebuie să conţină referire la articolul, alineatul, punctul şi litera corespunzătoare din lege, acest ordin se poate contesta în judecată.

15 noiembrie 2017