Revizia tehnică

17 noiembrie 2021 161

Buna ziua! Dacă automobilul este înregistrat pe o fabrică și nu are revizia tehnică, cine poartă răspundere pentru asta: fabrica sau personal șoferul? Și dacă șoferul este oprit chiar atunci când se îndrepta la stația de testare, poate evita răspunderea ori nu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Anna,

Persoana care conduce mijlocul de transport trebuie să se asigure că toate actele mijlocului de transport sunt conforme legii și valabile, ceea ce presupune că șoferul poartă răspundere.

În acest caz șoferul urma să solicite un evacuator pentru transportarea mijlocului de transport la stația de testare auto și doar după... mai detaliat obținerea Raportului de revizie tehnică autoturismul poate circula pe străzi.

Succes.

17 noiembrie 2021