Revizia tehnica a vehiculelor

3 octombrie 2016 845

Conducerea unui vehicul care nu a fost supus reviziei tehnice se sancţionează cu amendă + 3 puncte de penalizare. Ecusonul reviziei tehnice de pe parbriz este lunar, iar raportul reviziei tehnice este intocmit la o data concreta. Daca revizia a fost facuta la 10 septembrie, iar ecusonul indica toata luna septembrie, cat de legal este sa sanctionezi contraventional conducatorul auto in perioada 11-30 septembrie pentru lipsa reviziei tehnice? Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Student
  • Alte domenii

Potrivit Regulamentului cu privire la inspecția tehincă periodică a vehiculelor rutiere, data limită atît a ecusonului cît și a raportului de inspecție tehnică este evaluată din momentul efectuării inspecției. Ecusonul este eliberat concomitent cu raportul și termenul său de valabilitate este limitat la termenul de valabilitate al raportului, data (luna... mai detaliat și anul) în care expiră valabilitatea acestora fiind indicat în raportul de inspecție tehnică. Respectiv, termenul de valabilitate al raportului expiră la 10 septembrie, pe ecuson fiind perforată luna septembrie drept luna de expirare a valabilității acestuia, lucrătorul poliției rutiere fiind în drept să aplice amenda pentru conducerea automobilului în lipsa reviziei tehnice.

25 octombrie 2016